×

news
2018-05-21 13:06:24

Szwajcaria wprowadzi e-franka?

Rada Federalna Rządu Szwajcarii zwróciła się z prośbą o raport na temat ryzyka i możliwości wprowadzenia własnej waluty cyfrowej wspieranej przez państwo lub tzw. „E-franka”.
Rada Federalna przystąpiła do zbadania tego tematu na prośbę szwajcarskiego prawodawcy i wiceprezesa Partii Socjaldemokratycznej, Cedrica Wermutha. Teraz niższa izba szwajcarskiego parlamentu musi zdecydować, czy poprzeć wniosek Rady Federalnej o przeprowadzenie badań. Jeżeli propozycja zostanie zatwierdzona, szwajcarskie Ministerstwo Finansów przeprowadzi badanie na ten temat. Nie opublikowano żadnych ram czasowych dotyczących tego procesu.

Rada Federalna zdaje sobie sprawę z największych wyzwań, zarówno prawnych, jak i monetarnych, którym towarzyszyłoby korzystanie z e-franka … Wnosi o przyjęcie wniosku w celu zbadania zagrożeń i szans związanych z e-frankiem oraz wyjaśnienia prawnych, ekonomicznych i finansowych aspektów e-franka.

– oświadczyła Rada.

Pomysł opracowania narodowej krypto-waluty został przedstawiony w lutym przez Romeo Lachera, prezesa szwajcarskiej giełdy SIX.

E-frank pod kontrolą banku centralnego wywołałby wiele synergii – więc byłoby dobrze dla gospodarki.

– powiedział.

Inne tradycyjne instytucje finansowe w kraju pozostają przezorne w sprawie wprowadzenia kryptowalut. Członek zarządu szwajcarskiego banku centralnego, Andréa Maechler, powiedział w zeszłym miesiącu, że cyfrowe waluty sektora prywatnego są lepsze i mniej ryzykowne niż wersje krajowe, ponieważ wydana przez rząd kryptowaluta może zwiększyć ryzyko tak zwanych „panik bankowych”.

Na początku tego miesiąca największy bank Szwajcarii, UBS, odmówił zaoferowania handlu Bitcoinem i innymi cyfrowymi walutami. Prezes banku Axel Weber zaapelował o ściślejsze kontrole kryptowalut, mówiąc, że kryptowaluty często nie są przejrzyste, a zatem mogą być nadużywane.

Inne kraje zaczęły również rozważać możliwość korzystania z krajowej waluty cyfrowej. Szwedzki Riksbank docieka, czy powinien wydać e-koronę, ponieważ korzystanie z fizycznych banknotów w tym kraju nadal spada.

Powrót

WSZYSTKIE
POŁĄCZENIA SZYFROWANE